Nr artykułu.ta-ad-at-mono-33x-1
GTIN4961310164058
Waga0,50 kg

AT33xMONO/1 - wkładka monofoniczna Audio Technica

Audio Technica
Dostawa czw. 05. lis - sob. 07. lis 2026 **

1 Kawałek w magazynie
24 miesiące gwarancji ustawowej
  • Bezpieczne, odporne na wstrząsy opakowanie
  • Ekskluzywne korzyści dla stałych klientów
  • Audiofilska kultura dźwięku
  • — Prawdziwa wkładka MC mono z dwiema cewkami ruchomymi — przetwarza wyłącznie poziome ruchy rowka, ignoruje pionowy szum fizycznie, a nie elektronicznie
  • — Znacznie zredukowany szum powierzchni na tłoczeniach mono, mocny fundament basowy i wyjątkowo czyste średnie tony
  • — Pierwsza kompleksowa modernizacja serii AT33 od 2014 roku — nowy korpus z odlewanego ciśnieniowo cynku, zawieszenie ze struny fortepianowej, cewki PCOCC
  • — Magnes neodymowy z jarzmem z permenduru zapewnia wysoką rozdzielczość, mocne impulsy i dynamiczne odtwarzanie
  • — Naga diamentowa igła stożkowa (0,65 mil) na stożkowym wsporniku z duraluminium — optymalna dla szerszych rowków klasycznych tłoczeń mono
  • — Wykonana ręcznie w Japonii, gwintowane otwory w korpusie dla prostego montażu na dwie wkrętki, idealna także do odtwarzania mono w zestawach stereofonicznych
Producent TA
Audio Technica
Typ odbioru
MC (ruchoma cewka), Mono, Odbiór, Poziom 2 - Wysoka jakość, Poziom 1 - High End

Co właściwie robi wkładka gramofonowa — i dlaczego jest tak ważna?

Wkładka gramofonowa jest pierwszym i najważniejszym ogniwem analogowego łańcucha odtwarzania. Maleńki diament przesuwa się po rowku płyty winylowej, odczytując najdrobniejsze modulacje na obu ściankach rowka — modulacje zawierające cały sygnał muzyczny. Wkładka zamienia te drgania mechaniczne na napięcie elektryczne za pomocą zasady elektromagnetycznej lub elektrodynamicznej, które następnie jest wzmacniane do poziomu liniowego przez przedwzmacniacz phono. Czego wkładka nie wydobędzie z rowka, żaden kolejny komponent nie jest w stanie zrekonstruować. Dlatego właśnie dobra wkładka — wraz z dobrym przedwzmacniaczem phono — stanowi najskuteczniejszy upgrade każdego gramofonu.

Jakie typy wkładek istnieją — i czym się różnią?

Istnieją cztery popularne zasady generatorów: MM (Moving Magnet), MC Low Output, MC High Output i MI (Moving Iron). Różnią się tym, który element jest przymocowany do dźwigni igłowej i się porusza — magnes, cewka czy kawałek żelaza. Ma to bezpośredni wpływ na masę ruchomą (a zatem zdolność śledzenia), napięcie wyjściowe, wymagane wzmocnienie i charakter dźwiękowy. Poniższa tabela zawiera zwięzły przegląd:

  MM (Moving Magnet) MC Low Output MC High Output MI (Moving Iron)
Zasada Magnes na dźwigni igłowej porusza się między stałymi cewkami Maleńkie cewki na dźwigni igłowej poruszają się w stałym polu magnetycznym Jak MC Low Output, ale z większą liczbą zwojów dla wyższego napięcia Mały element żelazny na dźwigni igłowej moduluje stałe pole magnetyczne
Napięcie wyjściowe Wysokie (2,5–6 mV) Niskie (0,1–0,6 mV) Średnie (1,5–2,5 mV) Wysokie (1–6 mV)
Wejście phono Wejście MM (47 kΩ) Wejście MC (20–1 000 Ω) lub transformator podwyższający Wejście MM (47 kΩ) Wejście MM (47 kΩ)
Masa ruchoma Wyższa (magnes jest cięższy) Bardzo niska (maleńkie cewki) Wyższa niż MC low output (więcej zwojów) Niska (tylko lekki element żelazny)
Wymienny igłowiec? Tak — prosta wymiana, niskie koszty eksploatacji Nie (rzadkie wyjątki) — retipping lub wymiana Nie (rzadkie wyjątki) — retipping lub wymiana Tak — jak w systemach MM
Charakter dźwięku Energiczny, pełny, mocna średnica — nieco mniej mikro-detali Przestrzenny, powiewny, najdrobniejsze detale i transjenty Charakter MC, ale nieco mniej wyrafinowany niż low output Naturalna reprodukcja wokali, muzycznie płynny
Zalety Przystępna cena, bezproblemowy, wymienny igłowiec, wysokie napięcie, szeroki wybór Najwyższa precyzja odczytu, najlepsza dynamika, niska wrażliwość na EMI, możliwe połączenie symetryczne Jakość MC na wejściu MM — nie wymaga dedykowanego przedwzmacniacza phono Niska masa ruchoma, wymienny igłowiec, wysokie napięcie, często doskonała reprodukcja wokali
Wady Wyższa masa ruchoma, wrażliwa na pojemność (kabel/wejście), bardziej podatna na EMI Droga, igłowiec niewymienny, wymaga ultra-cichego przedwzmacniacza MC lub transformatora Wyższa masa ruchoma niż MC low output — kompromis między wygodą a wydajnością Wrażliwa na pojemność jak MM, mniejszy wybór na rynku
Zakres cenowy ok. 20–800 € ok. 200–15 000 €+ ok. 150–1 500 € ok. 50–2 000 €
Znani producenci Ortofon, Audio-Technica, Nagaoka, Goldring, Sumiko Ortofon, Denon, Hana, Benz Micro, Dynavector, Clearaudio, van den Hul Hana, Audio-Technica, Sumiko, Ortofon Grado, Nagaoka, Goldring

Jaki wpływ na dźwięk ma profil igły — i jakie typy istnieją?

Profil igły określa, jak precyzyjnie diament podąża za subtelnymi modulacjami rowka płyty. Wpływa na rozdzielczość, zachowanie w sopranach, zniekształcenia w wewnętrznych rowkach i zużycie płyty. Ogólna zasada: im smuklejszy i bardziej złożony profil, tym więcej informacji wydobywa z rowka — ale tym bardziej wymagająca staje się regulacja i tym wyższy koszt. Oto porównanie najpopularniejszych profili igieł:

  Sferyczny (Stożkowy) Eliptyczny Shibata MicroLine / Line Contact
Kształt Sferycznie zaokrąglony czubek (typ. promień 18 µm) Dwa promienie — boczny 5–8 µm, wzdłużny 18 µm Paraboliczna powierzchnia boczna z bardzo małym promieniem bocznym Geometria wzorowana na rylcu tnącym, ekstremalnie wąska strefa kontaktu
Powierzchnia kontaktu Mała, punktowa Nieco większa, smuklejszy profil w poprzek rowka Znacznie większa — rozkłada siłę nacisku na ściankę rowka Bardzo duża, podłużna strefa kontaktu — najniższe zużycie
Rozdzielczość / soprany Solidna, ograniczona w wysokich częstotliwościach Wyraźnie lepsza — mniej syczenia, więcej klarowności Doskonała — pierwotnie opracowana dla kwadrofonii do 50 kHz Najwyższa rozdzielczość, wyjątkowo niskie zniekształcenia nawet w wewnętrznych rowkach
Tolerancja regulacji Bardzo wyrozumiała — łatwo wybacza drobne błędy Umiarkowana — staranna regulacja zalecana Niska — precyzyjna regulacja niezbędna Bardzo niska — korzyści tylko przy dokładnym ustawieniu
Żywotność (ok.) 500–700 godzin 800–1 000 godzin 1 500–2 000 godzin 2 000+ godzin
Ochrona płyty Równomierne zużycie, ale wyższy nacisk na powierzchnię Nieco lepsza dzięki smuklejszemu profilowi Bardzo dobra — duża strefa kontaktu rozkłada nacisk Najdelikatniejsza zarówno dla igły, jak i płyty
Odpowiednia dla Początkujących, DJ-ów, starszych gramofonów, swobodnego słuchania Systemów średniej klasy, uważnych słuchaczy, najlepszy kompromis Systemów wyższej klasy, audiofilów ze starannym setupem Systemów High-End z optymalną regulacją i izolacją

Czym jest podatność (compliance) — i dlaczego musi pasować do ramienia?

Podatność opisuje miękkość lub sztywność zawieszenia dźwigni igłowej, wyrażaną w µm/mN. Wraz z efektywną masą ramienia, wkładka tworzy układ masa-sprężyna z częstotliwością rezonansową. Rezonans ten powinien idealnie mieścić się w zakresie 8–12 Hz — poniżej najniższych częstotliwości muzycznych, ale powyżej typowych zakłóceń powodowanych przez wibracje podłogi i falowanie płyt. Jeśli podatność nie pasuje do ramienia, rezultatem jest niekontrolowane kołysanie (wysoka podatność na ciężkim ramieniu) lub słaba reprodukcja basów (niska podatność na lekkim ramieniu). Zasada ogólna: wysoka podatność (powyżej 20 µm/mN) pasuje do lekkich ramion, niska podatność (poniżej 15 µm/mN) do ramion o średniej i dużej masie.

Czy do wkładki MC potrzebuję specjalnego przedwzmacniacza phono?

W przypadku wkładek MC low output — tak. Ich napięcie wyjściowe 0,1–0,6 mV jest znacznie niższe od poziomu systemu MM i wymaga znacznie większego, a jednocześnie niezwykle niskoszumnego wzmocnienia. Istnieją trzy rozwiązania: dedykowany przedwzmacniacz phono MC, przedwzmacniacz phono z przełączanym wejściem MM/MC lub pasywny transformator podwyższający MC (step-up) przed wejściem MM. Wkładki MC high output omijają ten problem — ich napięcie wystarczy do pracy ze standardowym wejściem MM przy 47 kΩ, co czyni je idealnym punktem wejścia w świat MC. Systemy MI są pod tym względem tak samo bezproblemowe jak MM.

Co oznacza impedancja obciążenia — i dlaczego jest tak ważna dla wkładek MC?

Impedancja obciążenia to rezystancja, jaką przedwzmacniacz phono stawia wkładce. Dla systemów MM standardem jest 47 kΩ — tu wyzwaniem jest raczej prawidłowa pojemność wejściowa (pF), która w dużej mierze zależy od kabla phono i samego przedwzmacniacza. Zbyt duża pojemność tworzy nieprzyjemny pik w sopranach; zbyt mała — przytłumiony dźwięk. Dla wkładek MC optymalna rezystancja obciążenia jest specyficzna dla producenta i zazwyczaj mieści się w zakresie 20–1 000 omów. Wysokiej jakości przedwzmacniacze phono oferują regulowaną impedancję. Prawidłowa impedancja decyduje o balansie tonalnym, dynamice i obrazie przestrzennym — warto eksperymentować, dostrajając na słuch.

Jak długo służy wkładka — i po czym poznać zużytą igłę?

Żywotność zależy od profilu igły, siły docisku, stanu płyt i konserwacji. Igły sferyczne wytrzymują przy normalnym użytkowaniu około 500–700 godzin, eliptyczne do około 1 000 godzin, a wysokiej klasy profile Shibata lub MicroLine mogą przy odpowiedniej pielęgnacji osiągnąć 2 000 godzin i więcej. Typowe oznaki zużycia: dźwięk staje się coraz bardziej matowy, syczące głoski w wokalach nasilają się, obraz stereo traci precyzję, a w najgorszym przypadku pojawiają się zniekształcenia w głośniejszych fragmentach. Osoby regularnie słuchające powinny zlecać kontrolę igły co trzy do pięciu lat — specjalistyczni sprzedawcy HiFi oferują kontrole pod mikroskopem.

Jak prawidłowo wyregulować wkładkę — na co zwrócić uwagę?

Staranna regulacja jest kluczem do wydobycia pełnego potencjału wkładki — i do ochrony płyt. Najważniejsze parametry to siła docisku (przestrzegać zaleceń producenta, najlepiej mierzyć cyfrową wagą do ramion), overhang (odległość czubka igły od osi ramienia, ustawiany za pomocą szablonu), kąt łamania i błąd śledzenia (w dużej mierze wynikające z overhangu), azymut (pionowe ustawienie igły względem rowka) oraz VTA (Vertical Tracking Angle — wysokość ramienia względem powierzchni płyty). Przy wymagających profilach jak Shibata czy MicroLine każda minuta poświęcona regulacji procentuje. W razie wątpliwości warto zlecić pierwsze ustawienie specjaliście — to dobrze zainwestowane pieniądze.

MM, MC czy MI — który typ jest dla mnie odpowiedni?

Nie istnieje jedna uniwersalna odpowiedź, ale można się dobrze zorientować: jeśli chcecie cieszyć się winylem bez komplikacji i wasz gramofon ma wbudowany lub prosty zewnętrzny przedwzmacniacz phono, dobry system MM posłuży wam doskonale. Wymienny igłowiec utrzymuje niskie koszty eksploatacji, a wysokie napięcie wyjściowe nie stawia szczególnych wymagań elektronice. Jeśli szukacie ostatecznej finezji detali, głębi przestrzennej i precyzji transientów — i jesteście gotowi zainwestować w wysokiej jakości przedwzmacniacz phono MC — MC low output oferuje szczyt analogowej jakości odtwarzania. Wkładki MC high output to sprytny środek: jakość MC bez dedykowanego wzmocnienia. Wkładki MI od producentów takich jak Grado czy Nagaoka oferują fascynującą alternatywę z pełnym, muzycznie płynnym brzmieniem i wygodą wymiennych igłowców. Ostatecznie liczy się nie tylko zasada, ale jakość jej wykonania — i synergia z ramieniem, przedwzmacniaczem phono i osobistym gustem.

Czy w ogóle potrzebuję prawdziwej wkładki mono — czy nie wystarczy użyć przełącznika mono we wzmacniaczu?

Przełącznik mono jedynie sumuje elektrycznie dwa kanały stereo. Wprawdzie redukuje to szum rozłożony stereofonicznie, ale pionowy szum rowka (kurz, zużycie, błędy tłoczenia) nadal jest odbierany przez wkładkę stereo i sumowany w obu kanałach. Prawdziwa wkładka MC mono jak AT33xMONO/I po prostu nie wytwarza żadnego napięcia z ruchu pionowego — szum w ogóle nie powstaje. To fundamentalna, słyszalna różnica, szczególnie na starszych tłoczeniach.

Czy mogę używać AT33xMONO/I także do płyt stereo?

Nie — a właściwie tylko bez przestrzennej informacji stereo. Ponieważ wkładka przetwarza wyłącznie ruchy poziome, pionowy komponent rowka stereo (drugi kanał) jest tracony. Ponadto przy współczesnych tłoczeniach stereo szersza stożkowa igła 0,65 mil będzie gorzej dopasowana do węższych rowków stereo. AT33xMONO/I jest konsekwentnie skonstruowana dla tłoczeń mono; do odtwarzania stereo właściwe są modele siostrzane AT33xEN, AT33xMLD lub AT33xMLB.

Jakie są różnice między AT33xMONO/I a AT33xMONO/II?

Oba modele dzielą architekturę True Mono, korpus kompozytowy i stożkową igłę 0,65 mil. Różnica tkwi w obwodzie magnetycznym: MONO/I używa neodymu + permenduru i brzmi bardziej otwarcie, dynamicznie i z większą rozdzielczością — idealnie do szerokiego spektrum tłoczeń mono, w tym muzyki klasycznej i wczesnego rocka. MONO/II stosuje samar-kobalt z jarzmem z czystego żelaza i celuje w cieplejszy, łagodniejszy charakter brzmieniowy, szczególnie przekonujący w klasycznych jazzowych nagraniach mono z lat 50. i 60.

Jaki przedwzmacniacz gramofonowy potrzebuję do AT33xMONO/I?

Z napięciem wyjściowym 0,42 mV AT33xMONO/I plasuje się zdecydowanie w obszarze klasycznych wkładek MC o niskim poziomie wyjściowym. Potrzebny jest albo przedwzmacniacz gramofonowy zgodny z MC o wystarczającym wzmocnieniu (typowo 60+ dB), albo dobry transformator dopasowujący MC (step-up) przed wejściem MM. Zalecana impedancja obciążenia to ≥ 100 omów — większość nowoczesnych wejść MC spełnia ten wymóg bez problemu. W niektórych przedwzmacniaczach impedancję można regulować w zakresie 100 – 1000 omów, co pozwala na precyzyjne dostrojenie brzmienia.

Jakie ramię pasuje do AT33xMONO/I?

Nieco niższa podatność dynamiczna 6 × 10⁻⁶ cm/Dyne wskazuje na ramię o średniej lub średnio-wysokiej masie efektywnej — typowo w zakresie 14 – 22 g. Plasuje to częstotliwość rezonansową w idealnym oknie 8 – 12 Hz. Dobrze współgrają takie ramiona jak SME 309, Jelco TK-850, Rega RB880/RB2000, Ortofon TA-110 czy większość 9- do 12-calowych klasyków. Bardzo lekkich ramion (poniżej 10 g) należy unikać, a bardzo ciężkich ramion masowych (powyżej 25 g) mogą przeciążyć system.

Czy mogę samodzielnie wymienić igłę, gdy się zużyje?

Nie — jak w większości wysokiej klasy wkładek MC, zespół igły nie jest wymienny na miejscu, ponieważ cewki są trwale połączone ze wspornikiem igły. Zamiast tego Audio-Technica oferuje Moving Coil Exchange Program: wysyłasz zużytą wkładkę i otrzymujesz fabrycznie skalibrowany egzemplarz zamienny za obniżoną opłatę serwisową. Gwarantuje to zachowanie ekstremalnie wąskich tolerancji przez cały okres użytkowania wkładki.

Jak długo zazwyczaj wytrzymuje igła?

Naga stożkowa igła diamentowa, jak w AT33xMONO/I, osiąga zazwyczaj 800 – 1500 godzin odtwarzania przy czystych płytach i prawidłowo ustawionym nacisku igły. Brudne lub niemyte płyty znacząco skracają żywotność — regularne czyszczenie płyt i delikatne szczotkowanie igły przed każdym odsłuchem to najskuteczniejsze działania chroniące diamentową końcówkę. Pierwsze oznaki zużycia to coraz bardziej szorstkie wysokie tony i pogarszająca się dokładność prowadzenia w głośnych fragmentach.

Klangheimat Zirkel – Ekskluzywny klub winyli & hi-fi – Dołącz teraz
Klangheimat Zirkel

Zostań członkiem. Korzystaj przy każdym zakupie.

Twoja korzyść jako stałego klienta
Rabat lojalnościowy przy każdym kolejnym zamówieniu
Kto regularnie robi u nas zakupy, oszczędza automatycznie – już od drugiego zamówienia, bez kodu rabatowego.
—  5 € rabatu powitalnego na pierwsze zamówienie po rejestracji
—  Ekskluzywne promocje, oferty & nowości z Klangheimat
Dołącz teraz   Bezpłatnie & z możliwością rezygnacji w każdej chwili
Usługi Klangheimat w skrócie

Państwa wrażenia słuchowe w najlepszych rękach.

Jesteśmy do Państwa dyspozycji przy każdym zakupie – a szczególnie w świecie muzyki audiofilskiej: od indywidualnego doradztwa przy wyborze produktów, przez wsparcie techniczne, aż po sprawną i szybką wysyłkę.

Nasz cel: najwyższej klasy płyty, CD i sprzęt hi-fi w połączeniu z obsługą dopasowaną do Państwa potrzeb – aby mogli Państwo cieszyć się muzyką w najlepszej jakości.

Indywidualne doradztwo
Przy wyborze płyt i komponentów hi-fi
Wsparcie techniczne
Od montażu po precyzyjną regulację
Szybka wysyłka
Starannie zapakowane, niezawodnie dostarczone
Usługi dla audiofilskich nośników & hi-fi
Wszystko dla idealnego brzmienia

Od wyboru, przez pielęgnację, aż po prezentację: nasze usługi towarzyszą Państwa muzyce na każdym etapie.

Asortyment
Audiofilskie hi-fi, winyle & CD

Jeden z największych asortymentów audiofilskich na rynku: płyty winylowe i CD w jakości referencyjnej, wyselekcjonowane komponenty hi-fi i przemyślane akcesoria.

Winyl · CD · Hi-Fi
Wysyłka
Wysyłka płyt z ochroną krawędzi

Płyty podróżują w wysokiej jakości kartonach z ochroną krawędzi – aby okładki i tłoczenia dotarły do Państwa w nienaruszonym stanie.

Serwis techniczny
Wymiana & regulacja wkładek gramofonowych

Fachowo montujemy Państwa wkładkę i precyzyjnie ją regulujemy – dla czystego odczytu i pełnego potencjału brzmieniowego gramofonu.

Na zapytanie
Pielęgnacja płyt
Mycie płyt winylowych

Profesjonalne gruntowne czyszczenie urządzeniem Clearaudio Double Matrix Sonic i następnie konserwacja – mniej trzasków i więcej szczegółów brzmienia.

Pielęgnacja płyt
Prostowanie płyt winylowych

Wygięte płyty są delikatnie prostowane i wygrzewane w kontrolowanej temperaturze – aby igła znów spokojnie prowadziła się w rowku.

Odsłuch
Klangheimat Studio

W naszym studiu odsłuchowym prezentujemy sprzęt i mamy czas na Państwa pytania – zanim podejmą Państwo decyzję, mogą Państwo posłuchać sami.

Studio odsłuchowe · Prezentacja
Program klienta & lojalnościowy Klangheimat
Lojalność się opłaca – zamówienie po zamówieniu

Jako klient Klangheimat zyskują Państwo podwójnie: dzięki automatycznemu rabatowi lojalnościowemu i bonowi powitalnemu za zapis do newslettera.

Do 7%
Rabat lojalnościowy

Im więcej Państwo u nas zamawiają, tym więcej oszczędzają: od 500 € wartości zakupów w ciągu 12 miesięcy otrzymują Państwo 2%, progowo aż do 7% rabatu – automatycznie od następnego zamówienia.

5 €
Bon za zapis do newslettera

Dołącz do Klangheimat Zirkel: nowości, premiery i ekskluzywne oferty prosto do skrzynki – a do tego bon o wartości 5 € w podziękowaniu.

Klangheimat Zirkel

Dostawa
Nasza standardowa dostawa jest bezpłatna z:

  • Niemcy 90,- €
  • Austria 200,- €
  • Szwajcaria 300,- €

Zwroty

  • Zwrot z Niemiec kosztuje 5,90 €

Prosimy o zarejestrowanie zwrotu u nas, a następnie otrzymasz wiadomość e-mail z informacją o zwrocie. Gwarantuje to, że zwrot jest zawsze wysyłany na właściwy adres.

Czas dostawy można znaleźć w statusie dostawy wyświetlanym na przedmiocie. Kliknij tutaj, aby wyświetlić szczegółowy status dostawy.

Informacje kontaktowe zgodnie z art. 19 GPSR UE

Adres pocztowy

Audio-Technica Deutschland GmbH
Matthias Exner, Adrian Rooke, Robert Morgan-Males
Peter-Sander-Str. 43c
55252 Mainz-Kastel


Adres elektroniczny

Strona internetowa: https://www.audio-technica.com/

Wkładka · System MC · Mono

Oryginalny tłoczenie Blue Note z 1958 roku, album kwartetu Coltrane'a na Prestige, nagranie Mercury Living Presence — i przeciętna wkładka stereofoniczna zamienia gęsty, mocny miks mono w coś wątłego i syczącego, zepsutego trzaskami i szumem powierzchni. Przyczyna jest fizyczna: płyty mono niosą informację wyłącznie w poziomym wychyleniu rowka — wszystko, co stereofoniczna igła dodatkowo wychwytuje w osi pionowej, to nie muzyka, lecz szum, kurz i dekady śladów zużycia.

Wkładka Audio-Technica AT33xMONO/I rozwiązuje ten problem na najbardziej fundamentalnym poziomie: nie jest to wkładka stereofoniczna z elektrycznie zsumowanymi kanałami, lecz prawdziwa monofoniczna wkładka MC z dwiema cewkami ruchomymi, której generator został zaprojektowany tak, aby reagować wyłącznie na poziomy ruch igły. Składowe pionowe — czyli właśnie te ruchy, które na rowku mono stanowią szum, a nie sygnał — po prostu nie generują napięcia. Rezultatem jest wyjątkowo czyste, pełne brzmienie mono z wyraźnie mocniejszym fundamentem basowym i odczuwalnie zredukowanym szumem powierzchni.

Konstrukcja True Mono
Dwie cewki MC reagujące wyłącznie na ruch poziomy — bez elektrycznego sumowania mono
Pierwsza gruntowna modernizacja od 2014
Podstawa z odlewanego ciśnieniowo cynku, nowe zawieszenie ze struny fortepianowej, cewki PCOCC
Wykonanie ręczne w Japonii
Ręczny montaż i regulacja w fabryce Audio-Technica przez doświadczonych rzemieślników
Dlaczego prawdziwa wkładka mono

Na płycie monofonicznej cały sygnał muzyczny przebiega w jednej płaszczyźnie: lateralnej, wzdłuż ścianek rowka. Pionowe wychylenie igły z definicji nie jest sygnałem audio — wynika wyłącznie z mechanicznych niedoskonałości: kurzu, falowania płyty, błędów tłoczenia, śladów zużycia po wcześniejszych odtworzeniach. Zwykła wkładka stereofoniczna nie może zignorować tych pionowych ruchów; jej dwie cewki ustawione są pod kątem 45° i odczytują każde wychylenie jako sygnał. Skutkiem jest słyszalny szum, trzaski i często zawężony obraz dźwiękowy.

AT33xMONO/I idzie zupełnie inną drogą: jego dwie cewki są umieszczone przy punkcie obrotu wspornika igły i elektrycznie skonfigurowane tak, aby wytwarzać napięcie wyłącznie z ruchu poziomego. Pionowy szum nie jest tłumiony elektronicznie po fakcie — w ogóle nie powstaje na poziomie mechaniczno-elektrycznym. To decydująca różnica w porównaniu z przełącznikiem „mono" we wzmacniaczu lub przedwzmacniaczu gramofonowym, który jedynie sumuje dwa kanały stereo i podwaja pionowy szum, zamiast go eliminować.

Konstrukcja i materiały

Seria AT33x to pierwsza kompleksowa modernizacja tej legendarnej linii Audio-Technica od 2014 roku. Najważniejsza zmiana: po raz pierwszy zastosowano odlewany ciśnieniowo cynk u podstawy korpusu wkładki. Materiał łączy wysoką gęstość z wyraźnym tłumieniem wewnętrznym — niepożądane rezonanse są pochłaniane, a nie odbijane. W połączeniu z aluminium i polimerem o wysokiej sztywności powstaje trójmateriałowy korpus kompozytowy, w którym rezonanse są rozpraszane i tłumione w całej strukturze. Żadna pojedyncza częstotliwość nie dominuje odtwarzania.

Cewki nawinięto z miedzi PCOCC (Pure Copper by Ohno Continuous Casting) — miedzi wytwarzanej opatentowaną metodą odlewu ciągłego, dającą długie, jednolite struktury krystaliczne ułożone wzdłuż osi drutu. Redukuje to przejścia między ziarnami, które mogą działać jak mikroskopijne bariery dla sygnału. Obwód magnetyczny łączy magnes neodymowy z jarzmem z permenduru — permendur to stop żelaza i kobaltu o wyjątkowo wysokiej indukcji nasycenia magnetycznego, maksymalizujący pole w szczelinie cewki. Efektem jest wysoka sprawność generowania prądu oraz responsywne, wysokorozdzielcze odtwarzanie.

Wspornik igły z duraluminium zwęża się stożkowo ku ostrzu igły, co poprawia odpowiedź impulsową i redukuje masę poruszającą się w punkcie kontaktu. Naga stożkowa igła diamentowa o wymiarze 0,65 mil (ok. 16,5 µm promienia ostrza) jest precyzyjnie dopasowana do profilu klasycznych rowków mono, znacznie szerszych od współczesnych nacięć stereo. Współczesna igła mikroliniowa lub Shibata nie pasowałaby optymalnie do szerszego rowka mono — stożkowa geometria śledzi rowek ze stałym naciskiem kontaktowym i zapewnia najbardziej autentyczne brzmienie mono.

Nowością w porównaniu z poprzednią generacją jest zawieszenie ze struny fortepianowej: zamiast czysto gumowego systemu tłumiącego precyzyjnie napięty stalowy drut zapewnia nieco niższą podatność dynamiczną (6 × 10⁻⁶ cm/Dyne przy 100 Hz). Rezultatem jest pewniejsze, lepiej kontrolowane prowadzenie i więcej substancji w średnich i niskich częstotliwościach. Ramiona o średniej masie efektywnej są idealnymi partnerami.

Charakter brzmienia i pozycjonowanie

AT33xMONO/I to energetyczny i precyzyjny model w rodzinie mono. Jego obwód magnetyczny neodym-permendur generuje szczególnie silne pole, a wraz z nim względnie potężne, wysokorozdzielcze odtwarzanie z doskonałą odpowiedzią impulsową i mocno zarysowanym basem. Głosy mają ciało, instrumenty dęte mają wyrazistość, perkusja prezentuje wyraźnie zarysowane uderzenie. Kto chce słuchać oryginalnych tłoczeń mono z późnych lat 50. i 60. — jazz, wczesny rock, nagrania klasyczne — z nowoczesną rozdzielczością i czystym fundamentem, znajdzie w MONO/I właściwy wybór.

W obrębie serii różni się od modelu AT33xMONO/II, który stosuje magnes samarowo-kobaltowy z jarzmem z czystego żelaza i kieruje się ku cieplejszemu, łagodniejszemu charakterowi brzmieniowemu — idealnemu dla klasycznych jazzowych nagrań mono, gdzie na pierwszym planie znajduje się ciepło saksofonu tenorowego i barwy fortepianu. MONO/I jest natomiast wariantem bardziej otwartym i dynamicznym.

Ważna uwaga dotycząca zastosowania: konstrukcja z dwiema cewkami jest wyraźnie przeznaczona także do odtwarzania mono na zestawie stereofonicznym. Obie cewki wydają ten sam sygnał poziomy — zestaw stereofoniczny odtwarza więc identyczne treści w obu kanałach, co dźwiękowo odpowiada prawdziwemu odtwarzaniu mono. Odrębny przełącznik mono w przedwzmacniaczu gramofonowym nie jest wymagany.

Montaż i serwis

Korpus wkładki posiada zintegrowane gwintowane otwory (M2,6) — montaż wymaga jedynie dwóch wkrętów od góry, bez niewygodnych nakrętek pod headshellem. Jest to szczególnie wygodne przy ramionach ze zintegrowanym headshellem. Zalecany nacisk igły to 2,0 – 2,4 g (standardowo 2,2 g), przy zalecanej impedancji obciążenia co najmniej 100 omów na przedwzmacniaczu gramofonowym. Z napięciem wyjściowym zaledwie 0,42 mV AT33xMONO/I plasuje się zdecydowanie w obszarze klasycznych wkładek MC o niskim poziomie wyjściowym — wysokiej jakości wejście phono MC lub transformator dopasowujący (step-up) jest warunkiem koniecznym.

Zespół igły nie podlega samodzielnej wymianie przez użytkownika — w zamian Audio-Technica oferuje Moving Coil Exchange Program: w przypadku zużycia lub usterki wkładka jest wymieniana na fabrycznie skalibrowany egzemplarz zastępczy za obniżoną opłatę serwisową. Gwarantuje to zachowanie ekstremalnie wąskich tolerancji systemu MC przez cały okres użytkowania.

Seria AT33x dostarczana jest w opakowaniu w 100 % wolnym od tworzyw sztucznych, z papieru nadającego się do recyklingu — szczegół, który dodatkowo poprawia bilans środowiskowy tej premium linii.

Dane techniczne
Producent Audio-Technica (Japonia)
Model AT33xMONO/I
System MC (Moving Coil), True Mono dual-coil
Pasmo przenoszenia 20 – 30 000 Hz
Napięcie wyjściowe 0,42 mV (1 kHz, 5 cm/sec., sygnał poziomy)
Zrównoważenie wyjścia 1,0 dB (1 kHz)
Stosunek wyjścia poziomy/pionowy 25 dB (1 kHz)
Nacisk igły 2,0 – 2,4 g (standardowo 2,2 g)
Impedancja cewki 10 omów (1 kHz)
Rezystancja DC 10 omów
Indukcyjność cewki 27 µH (1 kHz)
Zalecana impedancja obciążenia ≥ 100 omów
Szlif igły Stożkowy, nagi, 0,65 mil
Wspornik igły Duraluminium, stożkowy
Magnes Neodymowy
Jarzmo Permendur (stop żelazo-kobalt)
Materiał cewek PCOCC (Pure Copper by Ohno Continuous Casting)
Zawieszenie Nowo zaprojektowane, ze struną fortepianową
Podatność statyczna 14 × 10⁻⁶ cm/Dyne
Podatność dynamiczna 6 × 10⁻⁶ cm/Dyne (100 Hz)
Pionowy kąt prześledzenia 20°
Korpus Kompozyt: odlewany ciśnieniowo cynk, aluminium, polimer
Wymiary (W × S × G) 16,1 × 16,6 × 26,1 mm
Gwint montażowy M2,6 × 2 (zintegrowany)
Wymiana igły Niewymienna samodzielnie — Moving Coil Exchange Program
Wykonanie Wykonana ręcznie w Japonii
Opakowanie 100 % wolne od plastiku, podlegające recyklingowi

Opinie klientów

Brak recenzji

Czy wypróbowali Państwo już ten produkt? Prosimy podzielić się swoimi wrażeniami i pomóc innym klientom w podjęciu decyzji.

Autentyczność opinii klientów

Zalecamy również

-8% Top
Audio Technica - AT 33 EV - wkładka MC - Audio Technica Audio Technica - AT 33 EV - wkładka MC - Audio Technica
Audio Technica
Audio Technica - AT 33 EV - wkładka MC - Audio Technica
SUGEROWANA CENA DETALICZNA €499,00 / Kawałek
€459,00 / Kawałek
w tym. 19% VAT w tym. Wysyłka
Oszczędzasz €40,00
-23%
AT-OC9XML - wkładka MC - Audio Technica AT-OC9XML - wkładka MC - Audio Technica
Audio Technica
AT-OC9XML - wkładka MC - Audio Technica
SUGEROWANA CENA DETALICZNA €599,00 / Kawałek
€465,00 / Kawałek
w tym. 19% VAT w tym. Wysyłka
Oszczędzasz €134,00
-4%
Ortofon MC Quintet Blue - Wkładki MC - Ortofon
ORTOFON
Ortofon MC Quintet Blue - Wkładki MC - Ortofon
SUGEROWANA CENA DETALICZNA €499,00 / Kawałek
€479,00 / Kawałek
w tym. 19% VAT w tym. Wysyłka
Oszczędzasz €20,00
AT-ART 9XI - wkładka MC - Audio Technica AT-ART 9XI - wkładka MC - Audio Technica
Audio Technica
AT-ART 9XI - wkładka MC - Audio Technica
(1)
€1.549,00 / Kawałek
w tym. 19% VAT w tym. Wysyłka
AT-ART9XA - wkładka MC - Audio Technica AT-ART9XA - wkładka MC - Audio Technica
Audio Technica
AT-ART9XA - wkładka MC - Audio Technica
(1)
€1.549,00 / Kawałek
w tym. 19% VAT w tym. Wysyłka
Hana SL – Low-Output MC-System - Hana
HANA
Hana SL – Low-Output MC-System - Hana
€649,00 / Kawałek
w tym. 19% VAT w tym. Wysyłka
-10%
Ortofon MC Quintet Black S - MC-Tonabnehmer Ortofon MC Quintet Black S - MC-Tonabnehmer
ORTOFON
Ortofon MC Quintet Black S - MC-Tonabnehmer
SUGEROWANA CENA DETALICZNA €999,00 / Kawałek
€899,00 / Kawałek
w tym. 19% VAT w tym. Wysyłka
Oszczędzasz €100,00
Hana EL - wkładka MC o niskim poborze mocy - Hana
HANA
Hana EL - wkładka MC o niskim poborze mocy - Hana
€449,00 / Kawałek
w tym. 19% VAT w tym. Wysyłka
Hana ML – Low-Output-MC-Tonabnehmer - Hana Hana ML – Low-Output-MC-Tonabnehmer - Hana
HANA
Hana ML – Low-Output-MC-Tonabnehmer - Hana
€1.149,00 / Kawałek
w tym. 19% VAT w tym. Wysyłka